
Jsme včelaři s vášní.
Včelařství je krásná i náročná činnost.
S touto činností jsem začala v roce 2015, kdy jsem o včelách věděla pouze to, že dávají med, bzučí a občas bodnou. Zprvu se jednalo o tři úly na zahradě, ale postupem času si mě tento malý tvor získával víc a víc. Počet včelstev vzrostl a s tím i chuť zajímat se hlouběji. Dokonce natolik, že jsem se rozhodla vystudovat dálkově včelařskou školu v Nasavrkách. Dnes obhospodařuji několik desítek včelích rodin a vlastním dvojjazyčný europass - osvědčení o odborné kompetenci k obsluze včelstev, chovu a výběru matek, k identifikaci chorob a škůdců včel, k získávání a zpracovávání včelích produktů a jiné.
Díky studiu jsem poznala mnoho jiných včelařů z různých koutů republiky a na různé úrovni včelaření. Od začátečníků, přes dlouholeté hobby včelaře až po včelaře profesionály. Ale hlavně díky praxi ve včelách jsem získala znalosti a zkušenosti.
Jako každý správný včelař kouknu na vůdčí strom, keř či bylinu a vím, zda je předjaří, jaro nebo časné léto a pohledem do včel pak co se ve včelstvu děje. Jestli strádají nebo naopak prosperují. Od tohoto bodu mohu plánovat další postupy.
V sezóně mě doprovází teplo včel, vůně pylu a sladiny, všude rozkvetlé louky, keře, slunce a to je omamná krása, na kterou se vždy těším. Ale kromě radostí mě čeká i práce spojená s aktivitou včel, jako je sestřelování rámků, natavování mezistěn, příprava souší, kontrola a příprava nástavků, rozšiřování nebo množení včelstev, řízený chov matek, péče o má stanoviště a získávání včelích produktů jako je med, rouskovaný pyl, perga, propolis, včelí vosk pro různá použití a další. Práce ale nekončí ani po sezóně. Teď přicházejí posezónní činnosti jako vyhodnocování dat k následné volbě plemenných včelstev, shromažďování nástavků a jejich desinfekce, tavení vosku, válcování mezistěn, výběr a ošetření souší proti zavíječi a další. To vše a mnohem víc je ve zkratce včelařství.
Málokdo by věřil, že za malým, bzučivým, létajícím hmyzem se skrývá celý svět vědomostí, zážitků, ale i starostí a sebevzdělávání.
Včelařství totiž spojuje fyziku, matematiku, fenologii, biologii, chemii, ekologii i jiné obory. Chovem včel ovlivňujeme biodiverzitu ve svém okolí a zároveň určitou úrodnost krajiny. Učí o vzájemné komunikaci i spolupráci, o důležitosti jednotlivých kast pro dobro celku.
Prací se včelami získává člověk jiný pohled a přístup k světu okolo nás.
Kdo by to byl řekl, že v tak zdánlivě jednoduchém koníčku, jako je včelaření se najde vášeň na celý život.